Protetické ošetření

Cílem protetického ošetření je nahradit chybějící zub či skupinu zubů, případně nahradit takovou část, která byla znehodnocena kazem nebo úrazem. Jeho principem je připevnění zvoleného typu náhrady na upravený zdravý kořen zubu. Zubní náhrady zhotovujeme fixní nebo snímatelné, vždy na základě individuálního řešení pro každého pacienta.

Korunka

Korunka je obal zubu, vytvořený v laboratoři, který zcela funkčně i esteticky nahradí poškozený nebo ztracený zub. V naší ordinaci nabízíme výhradně korunky zirkonové a celokeramické.

Zirkon jakožto materiál s výbornými mechanickými vlastnostmi poskytuje protetické práci dostatečnou pevnost, stejnou jakou měly, dnes již téměř nepoužívané, kovové materiály. Zirkon narozdíl od kovové konstrukce propouští částečně světlo, což výrazně ovlivní estetický výsledek zhotovené protetické práce.

Metalokeramické korunky jsou standardem pevných náhrad. Vnitřek korunky je zhotoven z kovu (slitiny obecných nebo ušlechtilých kovů) a zajišťuje pevnost. Povrch kovové konstrukce je pokryt vrstvou keramiky, která napodobuje barvou a tvarem původní zub.

Můstky

Pokud chceme nahradit chybějící zub jiným způsobem než implantátem, zvolíme fixní můstek, to znamená náhradu, která je pevně nalepená na obroušené, tzv. pilířové zuby. Překlenuje mezeru před a za chybějícím zubem.

Inlay, onlay

Inlay je výplň určená pro zuby v postranním úseku chrupu. Po odstranění kazu a otisku se tato výplň zhotovuje v laboratoři a do zubu se následně fixuje cementem nebo pryskyřicí. Onlay se zhotovuje stejným způsobem jako inlay. Základní podmínkou pro možnost zhotovení těchto výplní však je dostatek trvrdé zubní tkáně v oblasti korunkové části zubu. Svým rozsahem nahrazuje jeden nebo více hrbolků postranního zubu.

Snímatelné náhrady

Jako provizorní a někdy i definitivní řešení lze vyrobit snímací pryskyřičnou náhradu, která nahrazuje větší počet chybějících zubů, případně nahrazuje ztrátu všech zubů.

Celokeramická korunka

Metalokeramický můstek

Celokeramický můstek

Částečná snímatelná náhrada